V edycja Ogólnopolskiego Maratonu Matematycznego „Banachiada” zorganizowana w ZSTiO w Jarosławiu

W dniu 17. marca 2017 r. odbyła się V edycja Ogólnopolskiego Maratonu Matematycznego „Banachiada”.

Przedsięwzięcie miało miejsce w siedzibie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu – organizatora maratonu.
Patronat Honorowy nad konkursem objęli: Starosta Powiatu Jarosławskiego, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Fundacja Rozwoju Edukacji Matematycznej , PWSTE Jarosław oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki.

Konkurs ten adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych z całego kraju.

Głównym jego celem jest promowanie sylwetki patrona naszej szkoły, Stefana Banacha i tym samym rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów oraz umożliwienie szczególnie uzdolnionym sprawdzenie swoich wiadomości i umiejętności w gronie rówieśników. Istotne jest również dostarczanie uczniom satysfakcji i radości z sukcesu.

Podczas zmagań konkursowych uczniowie na wzór lwowskiej Kawiarni Szkockiej przez 5 godzin pracowali w zespołach dwuosobowych, przy czym każda grupa przy oddzielnym stoliku. Arkusze konkursowe zawierały 120 zadań i problemów matematycznych.

W trakcie 5. godzinnej, intensywnej pracy uczestnicy konkursu mogli skorzystać z przygotowanego dla nich poczęstunku, a opiekunowie dodatkowo uczestniczyć w wykładzie poprowadzonym przez panią dr Ewę Swobodę.

W V edycji konkursu uczestniczyło 43 zespoły z województwa podkarpackiego.

Uczniowie biorący udział w V Banachiadzie przyjechali do nas ze szkół z: Sokołowa Małopolskiego, Stalowej Woli, Trzebowniska, Oleszyc, Adamówki, Kolbuszowej, Muniny, Zarzecza, Przemyśla, Ostrowa, Dębowa, Świętego, Drohojowa, Manasterza, Rzeszowa, Pruchnika, Niska, Radymna, Sieniawy, Dąbrowicy, Przeworska, Szówska, Leżajska, Ustrzyk Dolnych, Rozborza Długiego, Roźwienicy, Rokietnicy, Wiązownicy, Krzywczy, Pełkiń, Węgierki, Lubaczowa, Wierzbnej, Boratyna, Zapałowa. W zmaganiach konkursowych wzięła też oczywiście udział młodzież ze szkół jarosławskich.
Konkurs przebiegał w przyjaznej, ciepłej i życzliwej atmosferze. Zakończył się pamiątkowymi zdjęciami. Uśmiechnięci, pełni nowych doświadczeń i zadowoleni uczniowie wraz z opiekunami opuszczali szkołę. Dla Nas – organizatorów było to potwierdzenie celowości podjętego przedsięwzięcia, które będziemy kontynuować również w przyszłym roku.

Finał konkursu odbędzie się 31 marca 2017 roku, w dniu urodzin Patrona naszej szkoły – Stefana Banacha.