II Ogólnopolski Maraton Matematyczny „Banachiada”

14 marca 2014 r. odbył się II Ogólnopolski Maraton Matematyczny „Banachiada”. Maraton adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych na terenie całego kraju. W rywalizacji trwającej 5 godzin i składającej się ze 113 zadań otwartych brały udział zespoły dwuosobowe, wydelegowane przez szkołę.

Ten zespołowy charakter rozwiązywania problemów nawiązuje do tradycji Kawiarni Szkockiej, w której odbywały się spotkania matematyków lwowskich. Banach oraz jego uczniowie stanowili najbardziej intensywnie pracujący kawiarniany kolektyw. Blaty stołów, przy których zmagali się gimnazjaliści pokryte były papierem, na wzór lwowskiej kawiarni, w której pisano na stolikach.

Warunkiem przystąpienia szkoły do zmagań matematycznych było opracowanie przez nauczyciela ciekawego, a zarazem oryginalnego zadania, które automatycznie zostało wpisane do „Księgi problematów Banachowskich”

Poza uczniami z naszego regionu i sąsiednich województw zgłosił się zespół z Ukrainy, ale z powodu trudnej sytuacji politycznej w kraju ich przyjazd został odwołany.

Uroczyste rozdanie nagród zwycięzcom II Ogólnopolskiego Maratonu Matematycznego „Banachiada” odbędzie się 31 marca 2014r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu.

Patronat nad konkursem objęli:

Patronat Honorowy

  • Marszałek Województwa Podkarpackiego
  • Starosta Powiatu Jarosławskiego

Patronat Naukowy

  • Podkarpackie Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki
  • Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu
  • Stowarzyszenie „Nauka i Rozwój”

Patronat Medialny

  • Gazeta Jarosławska
  • Jarosławski portal telewizyjny – Twoja TV
  • Życie Podkarpackie

Zestawienie zespołów II Maratonu Matematycznego „Banachiada”

LP. Imiona i nazwiska uczniów Nazwa Szkoły Opiekun
1. Tomasz Fitał

Dominik Maciąg

Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Kolbuszowej Helena Mazan
2. Beata Posłuszny

Marcin Białek

Gimnazjum nr 1 im. 11 Listopada w Kolbuszowej Maria Sito
3. Weronika Makowska

Damian Sobolewski

Publiczne Gimnazjum nr 2 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jarosławiu Elżbieta Żurawska
4. Joanna Biedroń

Katarzyna Rokosz

Gimnazjum w Sieniawie im. bł. Augusta Czartoryskiego Dorota Jancarz – Pich
5. Beata Barszczak

Sylwia Piwoda

Gimnazjum Publiczne im. Ks. Bronisława Markiewicza w Pruchniku Katarzyna Jedlińska
6. Anna Matrejek

Julia Lasek

Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu Anna Konarska
7. Katarzyna Urbanek

Aleksandra Osada

Publiczne Gimnazjum nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Jarosławiu Alina Walter
8. Natalia Kałamarz

Kacper Tonia

Gimnazjum Nr 1 w Przeworsku im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Małgorzata Posiak
9. Witold Zardzewiały

Patrycja Bieniasz

Zespół Szkół w Gaci Renata Wrona
Ewa Homik
10. Aleksandra Kalita

Magdalena Momot

Gimnazjum w Łowcach Magdalena Romanik
11. Izabela Naspińska

Jakub Naspiński

Gimnazjum Publiczne w Zespole Szkół w Wiązownicy Joanna Prymon
12. Paula Gerczak

Ilona Nietrzeba

Gimnazjum Nr 1 im. bpa Ignacego Krasickiego W Radymnie Elżbieta Stefaniuk
13. Mateusz Korona

Grzegorz Uriasz

Gimnazjum Nr 1 w Miejskim Zespole Szkół Nr 5 w Krośnie Ewa Urbanek
14. Łukasz Lenart

Adrian Wójcik

Społeczne Gimnazjum w Targowiskach Marta Tomala
15. Gabriela Sygnarowska

Bartosz Hryń

Zespół Szkół w Świętem Alina Soja
16. Katarzyna Chęć

Agnieszka Pajda

Zespół Szkół w Cieszacinie Wielkim Ewa Kulikowska
17. Natalia Serwin

Dominik Baran

Zespół Szkół w Drohojowie Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II Ewa Kiczor
18. Paweł Ratuszniak

Dariusz Wąsik

Zespół Szkół w Ostrowie Mariusz Zimoński
19. Katarzyna Ciuba

Bartosz Kamecki

Zespół Szkół – Gimnazjum w Rokietnicy Beata Magdziak
20. Natalia Korba

Krzysztof Tonia

Niepubliczne Gimnazjum „ Morawa” Iwona Paszkowska
21. Michał Wyskiel

Radosław Rabczak

Zespół Szkół Gimnazjum Publiczne im. Anny Jenke w Błażowej Robert Grzesik
22. Bartosz Rzucidło

Sławomir Kalandyk

Gimnazjum w Trzebownisku Beata Wiśniewska
23. Wojciech Korniak

Jakub Stec

Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II W Stalowej Woli Wiesława Bednarzewska
24. Przemysław Jabłecki

Mateusz Kubicki

Publiczne Gimnazjum nr 1 im ks. Prałata pułkownika Tadeusza Dłubacza w Birczy Małgorata Wandrowska
25. Aleksander Socha

Hubert Kycia

Publiczne Gimnazjum w Dąbrowicy Anna Skrzyńska
26. Magdalena Grzywacz

Piotr Wiącek

Zespół Szkół nr 3 w Stalowej Woli Gimnazjum nr 5 Grażyna Kopera
27. Paulina Szwajczak

Jakub Blok

Publiczne Gimnazjum Nr 4 w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich w Jarosławiu Barbara Frendo
28. Elżbieta Żarów

Dawid Pałys

Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Ustrzykach Dolnych Gimnazjum nr 1 Aneta Żarów
29. Mateusz Jarosz

Łukasz Mołoń

Zespół Szkół w Rozborzu Długim
Gimnazjum Publiczne w Rozborzu Długim
Ewelina Maślanka
30. Adrian Krzemiński, Rafał Ćwiek Gimnazjum Miejskie im. Władysława Jagiełły w Leżajsku Urszula Grzywna
31. Wiktor Kielar

Jarosław Pawlik

Gimnazjum im. Anny Jenke w Adamówce Katarzyna Rusinek
32. Dominik Starzyk

Jakub Kozimor

Zespół Szkół w Zapałowie
Gimnazjum Publiczne w Zapałowie
Kazimiera Starzyk
33. Grzegorz Wryk

Jakub Klarycki

Gimnazjum Katolickie im. bł ks Jerzego Popiełuszki w Stalowej Woli Małgorzata Skoczeń
34. Damian Szydłowski

Piotr Linek

Publiczne Gimnazjum im. Orła Białego W Oleszycach Danuta Mulińska
35. Andżelika Sabatowska

Izabela Demczyk

Publiczne Gimnazjum w Boratynie
36. Anna Kupińska

Anna Mnich

Gimnazjum w Węgierce Jolanta Janduło

Organizacja konkursu byłaby niemożliwa bez wsparcia sponsorów, którym serdeczne DZIĘKUJEMY:

Sponsorzy finansowi:

  • Nadleśnictwo Jarosław
  • Sawomir Drobny – Firma Usługowo Handlowa Zapałów
  • Andrzej Kostur – Hydro Maks S.C

Sponsorzy materialni:

  • Marek Trojniak – Drukarnia “PAPIRUS”
  • SAN PAJDA
  • SOKOŁÓW
  • Eurocash Jarosław
  • Sipeko SP. z o. o. Makowisko

Galeria